حزب مردم بلوچستان

Bppnews

فعالیت ها

تظاهر کنندگان شعارهای خود را به زبان بلوچی و آلمانی فرياد زدند. از جمله شعارها عبارت بودند از "بلوچستان مئی راجءِ پجارانت" ، " بلوچستان بلوچءِ نام و نشان انت" ، "بلوچستانی تیاب دپان ءَ وتیگ مکن ات" ، " وتی مردمان ءَ چه بلوچستان ءِ مردمان، گیشتر مکن ات" ، " نه په تغییر بافت جمعیتی بلوچستان" ، شعارهايی بودند که تظاهر کنندگان سردادند.

More

در این کنفرانس ناصر بلیده ای (رئیس UNPO)، سناتور پُل استراوس (سناتور ناحیه کلمبیا)، بوهال مِنگل (WBO)، خانم کریستین فیر (دانشگاه جورج تاون) و تی. کومار (سازمان عفو بین‌الملل آمریکا) به ایراد سخنرانی پرداختند.

More

قرار در این برنامه که به صورت زنده از وبسایت موسسه Hudson پخش شود، ناصر بلیده‌ای، از "حزب مردم بلوچستان"، مائوری اسفندیاری از حزب کومله کردستان، آرش صالح از حزب دمکرات کردستان ایران،دکتر کریم عبدیان از حزب تضامن دموکراتیک الاهواز و حبیب آذرسینا از ائتلاف آذربایجان جنوبی به عنوان سخنگو نظرات خود را مطرح کنند.

More

در این دیدارها آقای بلیده ای فرصت یافت تا مشکلات اقلیتهای ایرانی با تاکید بر اوضاع اقلیت قومی مردم بلوچ در جنوب شرقی جمهوری اسلامی ایران را به اطلاع آنها برساند. وی بردلایل ضرورت ایجاد ایران فدرال بدلیل نگرانیهای نقض حقوق بشری گسترده در این منطقه تاکید کردند.

More

ناصر بلیده‌ای رئیس سازمان ملت‌ها و اقلیت‌های بدون نمایندگی و سخنگوی حزب مردم بلوچستان در رأس هیأتی متشکل از اعضای این سازمان، روز چهارشنبه در واشنگتن برای آگاهی رسانی درباره وضع حقوق بشر در بلوچستان ایران و پاکستان، با گروه‌های مدافع حقوق بشر و شماری از مسئولان آمریکایی ملاقات کرد.

More

دولت ایران از ابتدا سیاستی براساس ژنوساید فرهنگی و "ژنوساید" (کشتار) فیزیکی بر علیه مردم بلوچستان پیش برده است. یکی از اشکال ژنوساید فرهنگی محرومیت کودکان بلوچ از تدریس به زبان مادری است. با این سیاست تبعض آمیز یک کودک بلوچ از ابتدا با تبعیض روبرو می شود و از آموزش او جلوگیری می شود.

N B20150604
More

سخنرانان این سمینار عبارت بودند از، یوسف عزیزی بنی طرف (دبیر کانون مبارزه با نژاد پرستی و عرب ستیزی در ایران)، فرهاد بشارت (پژوهشگر و روزنامه نگار)، آناهیتا حسینی (فعال جنبش دانشجوی و محقق مسائل خاورمیانه)، دومان رادمهر (فعال حقوق بشر_ترک آذربایجان)، سعید سلطان پور ( فعال سیاسی کرد)، محمد کدخدایی (فعال مدنی بلوچ).

Mk201505
More

آقای پرویز لاشاری به نمایندگی از طرف حزب مردم بلوچستان ضمن تشکر از دعوت به این جلسه مهم توضیحات اساسی در رابطه با جغرافیای بلوچستان؛ وضیعت امنیتی و پلیسی در بلوچستان؛ وضیعت مردم بلوچ؛ اعدام و سرکوبهای بی شمار رژیم در بلوچستان و مسئله فقر در بلوچستان ارائه دادند.

Parviz 201504
More

بلیده ای در پایان گفت: ایران صد سال پیش به بلوچستان غربی حمله آنرا ضمیمه کرد. پاکستان پنجاه سال پیش به بلوچستان شرقی حمله انرا ضمیمه نمودن. تا هنوز، همچنان هر دو دولت ایران و پاکستان نتوانستند مردم بلوچستان را مطیع دولت ها خود بکنند. با هر بهانه ای به سرکوب مردم بلوچستان برای کنترل بیشترادامه میدهند.

More

وی گفت اگر چه بلوچها فقط از مجموعه جمعیت ایران دو درصد را شامل میشوند، اما مجموعه بیست درصد اعدام شدگان در ایران مردمان بلوچ هستند، ایشان به موضوع جامعه پدرسالاری در بلوچستان و عدم زمینه های تحصیلی مناسب برای زنان و دختران نیز اشاره نمود.

More