حزب مردم بلوچستان

Bppnews

حقوق بشر

"ما روستایی را در سیستان و بلوچستان داریم که تمامی مردان آن روستا اعدام شده‌اند. بازماندگان آنها امروز قاچاقچی بالقوه هستند هم از این نظر که بخواهند انتقام پدران خود را بگیرند هم برای تامین منابع مالی خانواده ها، اما هیچ حمایتی از این افراد نمی‌شود".

More

با توجه به ترس و وحشت رژیم از قیام مردم ملیتهای تحت ستم در برابر تبعیض های آشکار، رژیم دست به استفاده از بدترین ابزار خود یعنی شکنجه ,اعترافات و اعدام را در مناطق ملیت های تحت ستم را گسترش داده است. در هفته های اخیر، این رژیم در سناریوهای مشابه زندانیان سیاسی کرد و عرب را مجبور به اعتراف در تلویزیون کرده است، متعابقا به اعدام محکوم کرده است. زندانیان کرد و عرب را نیز همانند زندانیان سیاسی بلوچ در تلویزیون نشان داده شده اند که اعتراف می کنند که با کشورهای خارجی ارتباط داشتند و یا مرتکب قتل شده اند.

More

سخی ریگی در پرونده اش با دو مشکل روبرو بوده است: "اول اینکه متعلق به منطقه سیستان و بلوچستان هستند و آنجا فعالیت می کردند. مساله دوم هم داشتن اسم خانوادگی مشترک با یکی از مخالفین مسلح حکومت جمهوری اسلامی است و همین نیز در صدور چنین حکم سنگینی تاثیر داشته است."

Sakhi Rigi1107
More

مسعود بلوچ ضمن اشاره به افزایش فشار بر فعالان آزاد شده در بلوچستان و خانواده‌های‌شان توسط نیروهای امنیتی می‌گوید: «در این هفته شماری از سایت‌ها و وبلاگ‌ها مسدود شدند و فعالیت‌های مطبوعاتی بنده نیز در رسانه‌های دولتی اقدام علیه امنیت ملی قلمداد شد.» این فعال حقوق بشر در بلوچستان علت تشدید فشارها را در این مناطق محدود کردن هرگونه فعالیت مدنی ذکر می‌کند. بدین شیوه این هفته هم علی‌رغم بازداشت، صدور احکام حبس، شاهد کشتار شهروندان در مناطق قومی و ملی بودیم و احتمال اجرای حکم اعدام موجی از نگرانی را به دنبال داشت.

More

در طی ماه های اخیر نیروی انتظامی در بلوچستان تحت نام مبارزه با قاچاق کالا، سوخت و مواد مخدر دست به کشتار هموطنان بلوچ می زنند.

More

به گفته شاهدان عيني هنگامی که ماموران این پاسگاه متوجه عبور این خودرو میشوند ضمن تعقیب به سمت آن شلیک میکنند در نتیجه خودرو منفجر و محمد بامری در شعله هاي آتش جزغاله و الیاس بامری از داخل خودرو به بيرون پرت و بشدت زخمی میشود

More

خبرگزاری هرانا - سه نفر در زاهدان، به اتهام عضویت در گروه جندالله بازداشت شدند.

More

هنگامی که یعقوب میرنهاد روزنامه نگار وفعال حقوق بشر بلوچ در ۱۴ مرداد ماه ۱۳۸۷ اعدام شد، اطلاع رسانی بخش عمده ای از رسانه های برون مرزی در همان روز اعدام تناقض چندانی با تیتر انتخابی خبرگزاری فارس نداشت. متاسفانه علیرغم عقلانیت وتعاریف غلط فقه های رادیکال اسلام گرا (شیعه -سنی) اندیشه بخشی از سیاسیون و رسانه های برون مرزی ایران که خود را یدک کشان کانالیزه شدن دمکراسی در جامعه میدانند ، در سعود قله و نیز ترویج نقض حقوق بنیادین انسان ، تاخت و تاز و اعدام های فله ایی که در چهارچوب حاکمیت جمهوری اسلامی صورت میگیرد بی تقصیر نمیباشند

More

محمد صابرملک رئيسي که اکنون هفده سال دارد دربيست وچهارم سپتامبر سال قبل در"بیمارستان علی ابن ابی طالب چابهار" هنگاميکه بالا سری برادر کوچکترش بوده همراه خواهر زاده 17ساله اش و برادر زاده هفت ساله اش توسط نیروهای اطلاعاتی دستگير ميشود. نيروهاي امنيتي بعد از چند ساعت بازداشت بردار زاده و خواهرزاداش را ساعت یازده شب کنار منزلشان رها میکنند.

More

خانواده در طی چهار ماه گذشته بارها به اداره اطلاعات، زندان و دادگاه انقلاب مراجعه نموده که هر بار از ملاقات آنها جلوگیری شده است و این موضوع به شدت نگرانی های را در خصوص زنده بودن وی بهمراه داشته است.

More